czwartek, 2 czerwca 2011

Forteca na północy

Po wycieczkach do podziemnych labiryntów winiarni czas wyjść na powierzchnię. Kolejnym punktem w naszych wycieczkach są Soroki (rum. Soroca). Jest to miasto położone w północo-wschodniej części Mołdawii, około 160 km na północ od Kiszyniowa. Słynne jest z przystani nad Dniestrem, fortecy i bycia stolicą mołdawskich cyganów. Ważnym punktem w mieście jest tzw. świeczka. Jest to, ukończony w 2004 roku, pomnik nad Dniestrem. Oddziela on tereny Ukrainy od Mołdawii.

Nazwa miejscowości pochodzi od Saraków. Byli to mołdawscy biedacy, którzy szukali schronienia w ruinach genueńskiej fortecy. Została ona zbudowana od nowa na zlecenie Stefana Wielkiego w 1489 roku. Początkowo była ona z drewna, dopiero kolejny władca Petru Rareş nakazał przebudowę i zmianę drewna na granit. Nastąpiło to w latach 1543 - 1546. Forteca została umieszczona na planie koła z pięcioma bastionami rozmieszczonymi na jego obwodzie. Następnie umieścił tam garnizon wojskowy. Zadaniem fortecy była obrona wschodnich terenów Mołdawii oraz samego miasta handlowego, przed najazdami Turków i Kozaków.
Kolejna przebudowa zamku nastąpiła po koniec XVII w., kiedy objęły ją wojska polskie pod wodzą Krzysztofa Rappa. Wzmocniono mury, zbudowano kazamaty, wykopano fosy i studnię (można oglądać ją do dziś). Forteca odegrała również swoją rolę w walkach z Turkami. Przetrwała ona sześciotygodniowe oblężenie w 1699 roku. Polacy opuścili Soroki po podpisaniu pokoju karłowickiego.
Twierdza po raz ostatni była oblegana w 1711 roku w trakcie wojny rosyjsko-tureckiej. Po spaleniu w 1739 roku powoli popadała w ruinę. Nikt nie dbał o jej odbudowę z powodu zmian układu sił i spadku jej militarnego znaczenia. Miasto od XIX w. rozwijało się dzięki położeniu na szlaku handlowym.

3 komentarze :

 1. Planuje się wybrać do Mołdawii na przełomie wiosny/lata przyszłego roku. Maluchem. Jeśli autor bloga jest zainteresowany taką formą podróży i ma możliwość pojechania FSMem (w moim już jest komplet załogi) to zapraszam :)
  Chętnie posłuchałbym o wysokości i częstości wyłudzanych łapówek. gaatar@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również chciałbym wybrać się do tego "zapomnianego" państwa w Europie! Co prawda nie "maluchem" i nie teraz tylko jakoś w maju, ale chętnie dowiedziałbym się kilku rzeczy o Mołdawii, jak się tam żyje, gdzie najlepiej nocować itp. Liczę na odpowiedź:mój mail to jakubkrol25@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Wszystkich,
   Nazywam sie Sławek.Jestem z Mołdawji,ale teraz meszkam w Krakowie.
   Jak ktoś potszebuwałby informacji o Mołdawii to ja chetnie jestem do Państwo dispozycji.

   Pozdrawiam
   Sławek mail - cifcif069030542@gmail.com
   p.s Pszepraszm za błendy :):)

   Usuń