wtorek, 25 października 2016

Góry Rumunii. Tom 2

Jak przygotować się do wyjazdu w Karpaty? Co ze sobą wziąć, a czego lepiej nie dźwigać? Jakie trasy nadają się dla doświadczonych wędrowców, a z jakimi bez trudu poradzą sobie ci, którzy po górach lubią chodzić, ale nie robią tego zbyt często?

W przewodniku „Góry Rumunii. Tom 2” znajdziemy odpowiedzi na powyższe pytania. Znajdziemy tu też porady na temat miejsc zakwaterowania, podróżowania po Rumunii, ciekawostek dotyczących mołdawskich i rumuńskich cerkwi oraz propozycje szlaków malowniczymi krajobrazami obu krajów.

Śladami hrabiego Drakuli
Rumuńskie Karpaty obejmują wiele szlaków. Po drodze do jednego z nich możemy zwiedzić Sighişoara – miejsce urodzenia hrabiego Drakuli. To niewielkie miasteczko słynie również z jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Europie. W nim także znajduje się dom Draculi, w którym obecnie mieści się restauracja. Transylwania zresztą chyba wszystkim kojarzy się ze słynnym wampirem, jedną z większych atrakcji Rumunii. Co ciekawe jednak, Wlad Palownik, władca Rumuni i pierwowzór Drakuli, nigdy w tym zamku nie panował. Nie wiadomo nawet, czy kiedykolwiek tu mieszkał. Urodził się natomiast w Sighisoari, w żółtym domu, widocznym po wejściu na starówkę. Pochowano go na małej wyspie pośrodku jeziora. Można się na nią dostać betonowym mostem.

Mołdawska mamałyga
To tylko niektóre z ciekawostek, w które bogata jest Rumunia. I Rumunia, i Mołdawia kryją przed turystami jeszcze sporo tajemnic i zagadek. Mołdawia np. odnajdziemy korzenie słynnej mamałygi, podawanej z gulaszem, ostrym twarożkiem czy skwarkami.
W drugim tomie przewodnika poświęconym głównie Karpatom Wschodnim, górom Apuseni oraz Bukowinie i Mołdawii, autorzy zabiorą czytelnika w podróż nie tylko górskimi szlakami, ale również szlakami historii, kultury i tradycji obu państw.

Góry Rumunii. Tom 2
Autor: James Roberts, Zbigniew Gołda
Wydawnictwo: Sklep Podróżnika
Rok wydania: 2014
Język wydania: polski
Forma: książka

Ilość stron: 194

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz